Witraż Tiffany – konieczne uzupełnienie

witraż aniołZałączony film przedstawia “materiał”, który jest koniecznym uzupełnieniem prezentowanego w poprzednim poście.

Tematem przewodnim aktualnego wideo są anioły w technice Tiffany. A że temat aniołów w witrażu, jest tak nieodzowny i z nim związany,  jak pędzel z malarzem, czy pióro z pisarzem – stąd teza o “koniecznym uzupełnieniu”.

Czy jest ona prawdziwa? Czy to tylko moje zdanie? Aby się o tym przekonać trzeba zobaczyć załączony film.

Uważam, że naprawdę warto.

Klasyka witrażu

witraz tiffany msMyślę, że aby blog nie stał się monotematyczny, czas najwyższy zmienić temat – tym bardziej, że  w załączonym materiale wideo naprawdę jest co oglądać.

Oczywiście do tematu fusing-u powrócę w kolejnych postach. Jednak to co znalazłem w wymienionym materiale, z pewnością nie pozostawi w obojętności nikogo.

A są tu: i wspaniałe dzieła z najlepszego okresu witrażu, i wielkie nazwiska ich projektantów i twórców.

Serdecznie polecam.

Ta technika ma wiele wspólnego z witrażem.

stopione szkłoFusing to nazwa tej techniki. Pod nią zwykle występują techniki obróbki szkła w wysokiej temperaturze, choć każda z nich ma własną nazwę.

Napisałem, że fusing ma wiele wspólnego  z witrażem, ponieważ obie techniki wykorzystują ten sam materiał. I w jednej, i w drugiej, często na etapie przygotowania elementów, wycina się szklane elementy – tą samą techniką. Obie służą do wykonania kolorowych, szklanych obrazów, choć fusing ma więcej zastosowań.

Jedyną wadą fusing-u jest konieczność użycia pieca, pozwalającego rozgrzać szkło czasami nawet do temperatury 900°C. Jak się to odbywa? Można zobaczyć na załączonym filmie.

Witraże tradycyjne – kolejna porcja

witraż tradycyjnyWprawdzie planowałem rozpocząć nowy temat,  jednak trafiłem przypadkiem na film prezentujący witraże tradycyjne malowane. Uznałem, że są one na tyle interesujące, przynajmniej dla mnie, że muszę się podzielić tym “znaleziskiem”.

Myślę, że każdy komu bliskie jest piękno witraży doceni piękno, harmonię, dobór kolorów, jakie znajdzie w witrażach przedstawionych w załączonym filmie.

Witraże które trzeba zobaczyć.

witraż Bóg OjciecPisałem już wcześniej o witrażach.  Zamieszczałem filmy i prezentacje na ich temat. Tym razem chcę pokazać witraże, które przynajmniej dla nas Polaków, są już klasyką “gatunku”. Witraże w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie, zaprojektowane między innymi przez Stanisława Wyspiańskiego, są witrażami które trzeba zobaczyć. I to właśnie proponuję.

Początek filmu – robiony “z ręki” – jest trochę gorszej jakości. Później jakość się poprawia. Polecam.

Witraż w drzwiach

witraż owalwitraż owal 2Witraże coraz częściej trafiają do domów i mieszkań jako ich ozdoby, ciągle jeszcze unikalne.

Przykładem takiego zastosowania są ostatnio wykonane owalne witraże, przeznaczone do drzwi wewnętrznych mieszkania.

Mimo, a może właśnie z powodu, braku miejsca w typowym mieszkaniu, użycie witraży stwarza dodatkowe możliwości w aranżacji wnętrz. Pozwala wykorzystać, dotychczas rzadko używane, sposoby i powierzchnie, do poprawy wyglądu i nastroju własnego domu.

Więcej o lampach witrażowych

lampa witrażowaOstatnio znalazłem ciekawy film dotyczący lamp witrażowych.

Pokazuje on możliwości, formy i wzory pięknych lamp witrażowych w wykonaniu tradycyjnym, oraz piękne wzory lamp powstałych jako przestrzenny witraż wykonany w technice Tiffany.

Zawiera trochę informacji o powstawaniu projektów, a przede wszystkim pokazuje tęcze kolorów emitowaną przez te piękne lampy.

Zachęcam do obejrzenia.

Witraż – abstrakcja i inne

witraż abstrakcjaKolejna porcja witraży.

Tym razem film przedstawia witraż abstrakcyjny i kilka innych, wykonanych głównie techniką Tiffany.

Zachęcam do zapoznania się z tą “dziedziną” witrażu, chodzi oczywiście o abstrakcje, choćby po to, aby po raz kolejny nacieszyć się ich formą, kolorystyką i treścią.

Film uchyla rąbka tajemnicy w dziedzinie tworzenia projektów witraży. Pokazuje również szereg możliwości zastosowania witrażu, oraz wpływ jaki wywierają na otoczenie.

Witraż sakralny

IMAG0122IMAG0120

Kilka dni temu pokazałem witraż sakralny w końcowym etapie wykonania.

Pisałem również o tym, że ciemne tło stołu fałszuje w pewnym stopniu wygląd i odbiór witrażu wykonanego w dwóch technikach.

Teraz chciałem i właściwie powinienem pokazać efekt końcowy, czyli zamontowany w oknie.

Oprócz prezentacji najnowszych prac, zdjęcia aktualne i poprzednie, pokazują różnice w wyglądzie i odbiorze witraża na różnych etapach wykonania oraz witraża gotowego zamontowanego w docelowej lokalizacji.

witraże sakralne