PPH WITRAŻ

witraże, lampy witrażowe, abażury, ozdoby, ...

imitacja witrażu - Irysy

Imitacja witrażu

Postęp technologiczny pozwolił na stworzenie materiałów, które użyte do wykonania witrażu dość wiernie go imitują. Podstawowe materiały, które umożliwiają stworzenie tak dokładnej imitacji witrażu, to kolorowe „witrażowe” folie samoprzylepne i taśma ołowiana samoprzylepna.

Kolorowe folie, naklejone zwykle na przezroczystą bezbarwną szybę, imitują szkło witrażowe. W zasadzie istnieje cała gama rodzajów folii, imitujących większość rodzajów szkła witrażowego. Imitujących dość wiernie kolory, a nawet fakturę szkła.

Z kolei samoprzylepna taśma ołowiana, imituje dość skutecznie profil ołowiany używany w technice tradycyjnej, czy spoinę łączącą elementy witraża w technice Tiffany. Taśma ta jest produkowana w różnych szerokościach i wyglądzie od naturalnego ołowiu, patynowanego na czarno, na mosiądz, złoto, platynę itp.

witraż tradycyjny świecki

Materiały te dają możliwość wykonania dość wiernej imitacji witrażu, tym bliższej prawdziwego witrażu, im wykonujący posiada większą świadomość możliwości jakie dają nowe materiały. Dobry skutek daje również połączenie kilku technik imitacji witrażu.

Wymienione metody wykonania imitacji witrażu są mniej pracochłonne, głównie z powodu wyeliminowania operacji związanych z wycinaniem i szlifowaniem szkła, operacji związanych z łączeniem elementów witrażu i ich lutowaniem. Zamiast tego, wycina się kolorową folię nożyczkami nakleja na taflę szkła, następnie nakleja się taśmę ołowianą imitującą łączenia elementów witrażu.

Wykonanie imitacji witrażu.

Etapy te opisane są na stronie: Witraże wykonane techniką Tiffany.

witraż tradycyjny malowany

Często zamiast folii witrażowej używa się farb witrażowych. Używa się ich do wypełnienia kolorem, a czasami również fakturą, przestrzeni ograniczonych wcześniej przyklejoną zgodnie z szablonem samoprzylepną taśmą ołowianą.

W takim przypadku malowanie zastępuje etap przeniesienia szablonu na folię i wykonuje się je po naklejeniu na taflę szklana samoprzylepnej taśmy ołowianej. Stosuje się w tym celu farby utwardzane bez użycia temperatury, która mogłaby uszkodzić taśmę samoprzylepną lub pogorszyć trwałość połączenia taśmy z taflą szklaną.

Imitacja witrażu - łączenie elementów witrażu.

Zwykle, wszystkie elementy imitacji witrażu przykleja się do przezroczystej tafli szkła zgodnie z szablonem leżącym pod nią, bądź dla pewności przyklejonym do tafli szkła.

Malowany tradycyjny witraż w katedrze Św. Wita

Szkło jest przed rozpoczęciem przyklejania dokładnie umyte i odtłuszczone, aby zapewnić jak najtrwalsze przyklejenie wszystkich elementów. Przygotowane w poprzednim etapie elementy imitacji witrażu w postaci kolorowej folii, przykleja się na tafli szklanej w miejscach oznaczonych na widocznym pod spodem szablonie witrażu.

Wycięte z folii witrażowej elementy przykleja się tak, aby między ich krawędziami pozostała na szkle pusta przestrzeń, do której w następnym etapie przykleja się taśmę ołowianą. Odstęp między elementami wyciętymi z folii jest taki, aby taśma ołowiana naklejona była na brzegi sąsiednich elementów z folii witrażowej, imitując profil ołowiany lub spoinę, występujące w witrażu tradycyjnym lub Tiffany.

Tak wykonaną imitację witrażu odwracamy i aby zamaskować klejenia, po drugiej stronie tafli szklanej przyklejamy przynajmniej taśmę ołowianą. Przy grubszej szybie, aby ukryć imitację, naklejamy również kolorowe folie witrażowe.

Imitacja witrażu - obróbka wykańczająca witrażu.

W tej technice obróbka wykańczająca polega na dokładnym dociśnięciu (przyklejeniu) taśmy ołowianej do tafli szkła i usunięciu wszelkich śladów i zanieczyszczeń pozostałych po wykonaniu imitacji witrażu.

Jak w przypadku prawdziwych witraży, wykonanych techniką tradycyjną lub Tiffany, imitację można oprawić, wstawić w drzwi, okno, meble, itp.

Tu jesteś:   PPH Witraż > O witrażach > Imitacja witrażu

Copyright © by PPH WITRAŻ - Witraże, lampy witrażowe, abażury,  ...
Tarnowska Wola 82, 39-460 Nowa Dęba, podkarpackie,